reklama

SPAM, večná hrozba internetu?

SPAM ako taký vám určite predstavovať nemusím, dnes sa s ním bohužiaľ stretne už každý. Vytvoríte si novú e-mailovú schránku, začnete ju používať a po istej dobe si vás SPAM „obľúbi“, je to nekonečný cyklus. Čo to viac o bránení sa proti nemu a nedostatkoch slovenských freemailov som popísal v tomto článku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Toto našťastie nie je SPAM, ale zopár desiatok listov z mojej pošty :)
Toto našťastie nie je SPAM, ale zopár desiatok listov z mojej pošty :) (zdroj: autor fotografie: Erik Gyepes)

Najprv by som ešte predsa len rád vysvetlil čo to teda ten SPAM je, keďže sa na internet denno-denne pripájajú noví ľudia, ktorí sa s týmto pojmom stretávajú prvýkrát.
Dovolil by som si ho zadefinovať nasledovne:

SPAM – je nevyžiadaná pošta (väčšinou komerčného zamerania) šírená za účelom ponúknutia služieb širokému spektru ľudí prostredníctvom e-mailu, čo pre SPAMmerov (ľudí odosielajúcich SPAM) znamená bezplatné šírenie svojej ponuky. SPAM okráda ľudí nielen o čas (pri jeho mazaní), ale aj peniaze (dial-up pripojenie na internet)

To by bolo asi z mojich definícií SPAMu všetko, ostatné už určite poznáte z vlastných skúseností.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ochrana
Dá sa však proti tomuto “živlu” bojovať? Teoreticky áno, prakticky to už býva horšie. Najdôležitejšie je riadiť sa základnými pravidlami (technikami) ochrany proti SPAMu, ktoré však málokto pozná. Takým najzákladnejším pravidlom je:

  •  nezverejňovanie e-mailových adries na internetových stránkach, v knihách návštev, v diskusných skupinách a podobne

Možno by ste sa teraz proti tomuto bránili, avšak internetové roboty, ktoré vyhľadávajú e-mailové adresy sú sústredené najmä na tieto oblasti, pretože tam toho nájdu vždy najviac.

Existujú, ale aj spôsoby ako sa dá adresa zverejniť aj bez toho, aby ju väčšina robotov našla a to sú rôzne triky uverejnenia ako: moja(zavináč)adresa(bodka)sk, moja zavináč adresa bodka sk, moja(at)adresa(dot).sk, a podobne. Niektoré roboty si už vedia zrejme poradiť aj s týmto trikom, ale pravdepodobnosť objavenia takejto adresy je predsa len menšia ako pri uvedení adresy v tvare moja@adresa.sk.
Ak však i naďalej trváte na uverejnení svojho e-mailu tak potom si vytvorte jeden špeciálne pre túto príležitosť, ktorý budete používať takto verejne a nebude vám vadiť keď naň raz za čas (tak to len začína :o) ) príde nevyžiadaná pošta. Je to akým takým riešením a oddelením „reálnych“ e-mailov od tých „nereálnych“.

Zaujímavou, ale zato celkom účinnou ochranou proti SPAMu je uverejnenie e-mailovej adresy ako obrázka, dobrým príkladom je napríklad e-mailový kontakt na autora blogu Michala Slančíka, všimnite si, že namiesto textovej podoby e-mailu sa vám načíta jeho grafická podoba. Táto adresa by však nemala byť klikateľná (vo forme odkazu: mailto:), pretože potom sme tam, kde sme aj boli.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nízka znalosť problematiky
Čo je však veľmi smutné je to, že poskytovatelia e-mailových schránok málo informujú používateľov o nevyžiadanej pošte. Osobne som sa pozrel na „slovenských gigantov”, teda Post.sk, Pobox.sk, Email.azet.sk, Centrum.sk a Atlas.sk. Ani na jednom z nich som bohužial nenašiel žiadnu zmienku o nebezpečenstve zvanom SPAM, okrem jednej vety v registračných podmienkach typu: „Používateľ sa týmto zaväzuje, že nebude využívať služby systému k hromadnému rozosielaniu nevyžiadaných komerčných alebo nekomerčných správ (junk mail, spam) osobám, ktoré nedali písomný súhlas k odberu takýchto správ. “ Na Centrum.sk v podmienkach nebola ani táto jedna veta. Podľa mňa je to dosť smutné, poskytovatelia e-mailových služieb, by mali svojich nových používateľov s hrozbami SPAMU oboznámiť. Áno priznávam existuje tu ešte jedna forma ochrany, ktorú využívajú najmä tieto servery – Antispamový software – ten na základe analýzy e-mailovej správy dokáže identifikovať SPAM a ďalej s ním narábať (premiestniť do špeciálneho priečinku, koša, či definitívne zmazať), ale ani tento software nemôže byť 100%-ný, čo viem najmä z vlastných skúseností. Preto by samotní používatelia mali byť viac oboznámení s problematikou a byť potom obozretnejší.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Moje „riešenie“
Pre istotu som to dal do úvodzoviek, lebo to riešením vlastne zatiaľ nie je. Ale dnes som sa rozhodol „skoncovať“ so SPAMom nasledovne. Väčšina nevyžiadanej pošty mi chodí na e-mail, ktorý som najčastejšie zverejňoval na internete a bohužiaľ som sa v tých časoch ešte ani ja nebránil. Dnes som teda urobil nasledovnú vec, túto adresu som dočasne zmazal (mám ju u svojho poskytovateľa webhostingu, takže to nebol problém, u freemailoch to neodporúčam) Týmto by som mal dosiahnuť to, že by sa SPAMmerom ich správa mala vrátiť, keďže moja adresa bude nefunkčná a tak by ju mohli zmazať zo svojho zoznamu. Ale je to len čisto teoretické, v praxi to zrejme až také jednoduché nebude (bohužiaľ). Ale napriek tomu som sa na to dal, uvidíme čo to spraví, adresu plánujem znovu oživiť tak o týždeň, dva týždne, potom vám dám vedieť ako to dopadlo :)

Erik Gyepes

Erik Gyepes

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Býva v Nitre, kde je študentom SPŠ Nitra, patria mu stránky depi.sk, je podpredsedom fanklubu skupiny desmod a zároveň tvorí aj ich stránky. Zaujíma sa o tvorbu webstránok, internet, linux a fotografovanie. Veľa času trávi so svojou priateľkou a pri PC :)Kontakt:erik.gyepes[zavinac]depi[bodka]sk Zoznam autorových rubrík:  InternetLinuxFotografiaVoľná témaNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu