reklama

Svet z výšok – mrakodrapy

Pohľad z výšok býva vždy iný ako ten pohľad z „normálneho uhla“. Zrazu sa pozeráte na veci s nadhľadom a máte akýsi pocit voľnosti a slobody, ste vo výške a sledujete ten svet pod vami. Väčšinou nám takéto pohľady z výšok môžu poskytnúť lietadlá, alebo aj naše hory, vo svete to však môžu byť i mrakodrapy, niektoré z nich dosahujú výšok slovenských vrchov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu
(zdroj: autor fotografie: Ladislav Gyepes)

Áno dnešný článok bude o mrakodrapoch o najvyšších stavbách, ktoré pochádzajú z 19. storočia. Za „otca“ mrakodrapov sa považuje William LeBaron Jenney, ktorý ako prvý prišiel s týmto nápadom a v roku 1885 podľa jeho návrhov bol postavený prvý mrakodrap - „Home Insurance Building“, ktorý mal len 12 poschodí, na tú dobu to už však bolo veľa. Už šesť poschodová budova bola pre ľudí nepraktická, keďže museli chodiť hore schodmi peši, výťah bol vynájdený len päť rokov pred postavením „Home Insurance Building“ .

Toľko na úvod k mrakodrapom. Ja by som vám dnes chcel predstaviť stránku SkyscraperPage.com  ktorá veľmi podrobne monitoruje mrakodrapy z celého sveta. Tieto údaje sú tu zhromažďované naozaj veľmi prehľadne a podrobne.
Zaujímajú vás napríklad najvyššie mrakodrapy sveta? V tom prípade nie je nič jednoduchšie ako si hneď na úvodnej stránke kliknúť na odkaz „World’s 10 tallest buildings“ , kde sa vám podrobne zobrazí diagram najvyšších budov so všetkými parametrami a peknou obrazovou ilustráciou.
Tu som sa napríklad dozvedel, že „Taipei 101“ bol dostavaný v roku 2004, že má 508 metrov, nachádza sa v Taiwane a ďaľšie iné informácie.
Takisto tu môžete nájsť diagram najvyšších budov od roku 1890 až po súčasnosť. Tu nájdete podrobnosti aj o „Home Insurance Building“.
Ak vás zaujímajú mrakodrapy v jednotlivých krajinách, treba kliknúť v hornom menu na „Cities“, kde sa vám zobrazí Top 100 krajín a Top 100 miest s najvyššími budovami.
Na moje prekvapenie je medzi nimi aj Slovensko, ktoré sa nachádza na 71. mieste s počtom budov 7 a s počtom obyvateľov 5,407,956. Za nami sú ešte krajiny ako Luxembursko, Chorvátsko, Maďarsko a podobne, kde majú ešte menší počet evidovaných „mrakodrapov“. Medzi tými slovenskými sa nachádza napríklad bratislavská budova Národnej Banky Slovenska, Slovenskej Televízie či Polus Millenium Toweru. Nachádza sa tu i diagramové zobrazenie týchto budov. Ďalšou sekciou, ktorá by vás mohla zaujať je „Gallery“ – galéria jednotlivých budov, ktoré pochádzajú viac menej od registrovaných návštevníkov stránok, fotografie sú tu radené podľa užívateľov (dosť chaoticky) a taktiež aj podľa krajín a miest v ktorých sa daná budova nachádza.

Ak vás mrakodrapy zaujímajú, alebo vás zaujal tento článok inšpirovaný touto stránkou o nich, môžete sa po nej poobzerať. Dajú sa tu nájsť skutočne zaujímavé informácie. Ako vidíte nájdete tu informácie aj o tých našich slovenských TOP budovách, čo je pre našu krajinu celkom reprezentatívne.

Erik Gyepes

Erik Gyepes

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Býva v Nitre, kde je študentom SPŠ Nitra, patria mu stránky depi.sk, je podpredsedom fanklubu skupiny desmod a zároveň tvorí aj ich stránky. Zaujíma sa o tvorbu webstránok, internet, linux a fotografovanie. Veľa času trávi so svojou priateľkou a pri PC :)Kontakt:erik.gyepes[zavinac]depi[bodka]sk Zoznam autorových rubrík:  InternetLinuxFotografiaVoľná témaNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu